Czy Bitcoin to strata energii? Zalety i wady górnictwa Bitcoinów

Czy Bitcoin to strata energii? Zalety i wady górnictwa Bitcoinów

Czy korzyści, jakie przynosi Bitcoin i poprawa naszego standardu życia uzasadniają to dodatkowe wykorzystanie energii?

Bitcoin wzbudza pasję, ciekawość i przyciąga coraz większą uwagę mediów, zwłaszcza po tym, jak wspiął się w rankingach najlepszych aktywów finansowych dekady. Jednak za każdym Bitcoin Era razem, gdy jego cena idzie w górę, pojawia się wiele wątpliwości i pytań, głównie dotyczących jego pochodzenia i wydatków na energię ponoszonych przez górników.

Przed Bitcoinem nie było ani cyfrowej wartości, która miałaby być przeniesiona, ani cyfrowego aktywa, które miałoby być podzielone na kilka części. Oznacza to, że jeśli zeskanowałeś rachunek na 100 dolarów i chciałeś przekazać komuś ten rachunek, możesz wysłać tylko kopię tego rachunku.

Wszyscy jesteśmy już przyzwyczajeni do smartfonów i komputerów. Wysyłamy e-maile, zdjęcia, ale nie zdajemy sobie sprawy z tego procesu w rzeczywistości: Wysyłamy kopię maila (a nie oryginał maila), kopię naszych zdjęć (a nie oryginał). Po kliknięciu przycisku wyślij na smartfonie lub komputerze, kopia oryginału zawsze pozostanie na naszym urządzeniu.

Podobnie, jeśli chodzi o transakcje finansowe, po kliknięciu na przycisk wyślij na naszych internetowych kontach bankowych lub w bankomacie, zawsze istnieje pośrednik, który przekazuje pieniądze z jednego konta na drugie. I to jest problem, który Bitcoin chce rozwiązać – problem podwójnego wydawania pieniędzy.

Kiedy klikniesz przycisk wyślij Bitcoin w telefonie komórkowym, na przykład, nie wysyłasz kopii, w rzeczywistości wysyłasz cyfrowy obiekt. Kiedy transakcja jest dokonywana w Bitcoinu, staje się nieodwracalna i nie może być manipulowana.

Z tego powodu niemożliwe jest anulowanie lub odwrócenie transferu Bitcoin’a po jego zatwierdzeniu przez sieć blockchain, ponieważ protokół Bitcoin’a rozwiązał problem podwójnego wydawania. Zrobił pojedynczy składnik aktywów, Bitcoin, unikalny cyfrowo, umożliwiając transakcje wartości w Internecie bez pośredników (niezależnych od jednostki centralnej).

Kto emituje Bitcoinów?

Podczas gdy tradycyjny pieniądz jest emitowany (tworzony) przez (centralne) banki, Bitcoin jest emitowany przez algorytmy, których zasady są wcześniej ustalone w jego protokole – Bitcoin blockchain.

Z kolei Bitcoin blockchain to system rejestracji transakcji, utrzymywany w otwartej (rozproszonej) sieci „podejrzanych“ uczestników, którzy nie wiedzą lub nie ufają sobie nawzajem.

Tak więc, kiedy Satoshi Nakamoto napisał kod źródłowy dla oprogramowania protokołu Bitcoin i opublikował go w Internecie, zaproponował, co następuje: Jeżeli zapewnisz bezpieczeństwo tej sieci i pomożesz tej finansowej sieci w działaniu, zostaniesz nagrodzony.

Logika ustalonych wcześniej reguł w protokole Bitcoin była bardzo przejrzysta i została napisana w języku programowania. Przełom, jaki przyniósł pierwszy łańcuch blokowy, po latach badań nad cyfrowymi walutami, nie dotyczy tylko rozwiązań informatycznych.

Tajemnica tkwi w zachętach

Aby stworzyć architekturę Bitcoin blockchain, Satoshi Nakamoto przyjrzał się istniejącym badaniom – bit-złoty, b-pieniądze, haszysz, kryptografia z czasem – i dodał teorię gier.

Wykorzystując teorię gier, Satoshi wdrożył mechanizm motywacyjny (mechanizm konsensusu) zwany proof-of-work, który umożliwił stworzenie nowej dziedziny koordynacji ekonomicznej, obecnie nazywanej „kryptoekonomią“ (dziedziny ekonomii i informatyki do badania zdecentralizowanych rynków i aplikacji, które można zbudować poprzez połączenie kryptografii z zachętami ekonomicznymi).

To właśnie ten system zachęt ekonomicznych zapewnia, że uczestnicy sieci Bitcoin zachowują się na korzyść bezpieczeństwa i doskonałego funkcjonowania systemu. To jest główny powód, dla którego łańcuch blokowy Bitcoinów nie został jeszcze zhakowany.